Tribut plătit erorilor din defensivă: FC Argeș – ASA Târgu Mureș 1-2

În deschidera etapei a șaptea, FC Argeș a întâlnit-o pe stadionul „Nicolae Dobrin”, în prezența a aproximativ 4000 de spectatori, pe ASA Târgu Mureș, într-un derby al eșalonului secund.

Formația mureșeană a reușit să se impună cu scorul de 2-1, profitând de naivitatea comprtimentului defensiv al formației noastre.
Ardelenii au deschis scorul în minutul 10, când Paul Iacob a fructificat centrarea lui Alexandru Stoica, profitând de lipsa de marcaj din suprafața de pedeapsă.

FC Argeș a egalat în minutul 22, după un contraatac rapid, Robert Grecu – servit excelent de Popescu, a centrat în careu, forțându-l pe jucătorul oaspeților, Dan Panait, să-și trimită mingea în propria poartă.
Jucătorii nostri nu au reușit să fructifice ocaziile avute, portarul Florin Iacob reușind să pareze șuturile expediate de Buhăescu și Năstăsie.

ASA a reușit să preia conducerea în minutul 53, când Cosmin Sârbu a profitat de o neînțelegere între Bogdan Vișa si portarul Popescu (o gafă uriașă a fundașului nostru) și a marcat trimițând mingea în poartă, pe lângă apărătorul buturilor lui FC Argeș.
Deși au presat până la final, jucătorii noștri nu au reușit să marcheze, portarul oaspeților, Florin Iacob, intervenind salvator la șuturile lui Raul Costin și Buhăescu.

ASA Târgu Mureș face 16 puncte, și urcă pe primul loc în clasament (cel puțin până mâine).

Antrenorul oaspeților Carol Fekete, s-a declarat mulțumit de rezultat și a dedicat victoria fostului tehnician, Laszlo Balint, care s-a despărți în această săptămână de ASA Târgu Mureș.
Iordan Eftimie s-a declarat dezamăgit și surprins de evoluția jucătorilor, sperând la rezultate mai bune în viitor.

Au evolutat pentru FC Argeș: Octavian Popescu – Cătălin Torişte, Dan Şerbănică, Bogdan Vişa, Cătălin Stan – Ionuț Şerban, Raul Costin, Alin Popa (David Andrei 56′), Ionuț Năstăsie (cpt.)( Andrei Nilă 69′) – Robert Grecu (Dorinel Oancea 77′), Vasile Buhăescu.