FC Argeș se impune în duelul campioanelor provinciei

Formația noastră s-a impus cu scorul de 1-0 în partida disputată în compania altei campioane a provinciei, UTA Arad, în ultima etapă din turul actualului sezon al ligii secunde.
Meciul a fost unul destul de disputat, alb-violeții fiind nevoiti sa sacifice spectacolul, cu scopul de a obține victoria, asta după ce au fost nevoiți să evolueze peste 85 de minute în inferioritate numerică, Bogdan Vișa fiind eliminat după un fault comis din postura de ultim apărător, în minutul 5.

În minutul 30, Ionuț Nastasie a executat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea intrând în poartă după ce lovește bara porții aparate de Svedkauskas.

În partea secundă gazdele au presat, fiind în căutarea golului egalizator, portarul nostru Octavian Popescu opunându-se cu succes la șuturile sau loviturile de cap expediate de Florea, Curtuiuș, Hlistei și Burlă, dar tabela a rămas nemodificată până la final.

Echilibrul numeric a fost restabilit în minutele de final (90+2) când, Adili a fost eliminat, după un fault la Nastasie.

În urmă acestei victorii, FC Argeș termină turul campionatului pe poziția a 8-a, acumulând 28 de puncte.

Au evoluat pentru FC Argeș: Oct. Popescu – Oancea, Cotigă, Vișa, Șerbănică – Alin Popa (Costin 58′), Andrei Panait, Şerban (Stan 19′), Robert Grecu – Ionuț Năstăsie, Nilă (Buhăescu 80′).
Rezerve: N. Grecu – Mihăescu, Cruceru, Buhăescu, Andrei David, Stan, Raul Costin.
Antrenori interimari: Augustin Eduard & Paul Ciobanu.